Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Umowa z fotografem
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Utrwalcie te chwile...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ariene
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 512
Skąd: Warszawa/ Ruciane-Nida

PostWysłany: Pią 7 Sty 2011, 14:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Być może kiedyś zostanie poruszony temat praw autorskich, mam na to głęboką nadzieję, gdyż znaczna część polskiego społeczeństwa sama przyznaje, że kompletnie się w tym nie orientuje.
Wracając do samej umowy, właśnie przekonałam się, że umowa to nie wszystko - potrzebny będzie załącznik do umowy, bardzo precyzyjny informujący o każdym ruchu fotografa Shocked Mad

Niestety jestem w trakcie wymiany kilkudziesięciu!wykrzyknik maili ze zdecydowaną na mnie parą, po 2 spotkaniach, a okazuje się, że mimo BARDZO dokładnego omawiania sposobu mojej pracy, w tym ceny usługi, a w niej wszystkiego co otrzymają, para wciąż zadaje te same pytania o to, co dostaną...
Teraz dokładnie rozumiem skąd się biorą niektóre wypowiedzi na forach, że "fotograf dał za mało zdjęć", albo "czegoś nie dostaliśmy"... Brak porozumienia, nieraz nieświadomy może bardzo unieprzyjemnić współpracę, a skutkiem tego są nieraz popsute opinie fotografa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sheepi
początkujący
początkujący


Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 8
Skąd: Piaseczno k/Warszawy

PostWysłany: Pią 7 Sty 2011, 15:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja tłumaczę zawsze Młodej Parze, że tworząc tak precyzyjne zapisy w umowie sami sobie szkodzą bo zgodnie z nią poza zapisami można nawet palcem w bucie nie kiwnąć.
Jeśli trafią na kogoś kto będzie ich chciał oszukać to i tak to zrobi.
Co im po nawet najlepiej spisanej umowie? Myślicie że swój wymarzony film czy zdjęcia wywalczą przed sądem?

Co do "wyłączności na plener" to mnie to trochę bawi. Rozumiem że nie można sobie przeszkadzać wzajemnie i trzeba uszanować pracę drugiej osoby ale takie warunki to trochę przesada i na miejscu Młodych bym się na to nie godził i tyle. Pamiętajcie że to obsługa jest dla Młodych a nie Młodzi dla obsługi. Kościół też zarezerwujecie na wyłączność dla siebie? Wink

Oczywiście można zorganizować osobno plener dla fotografa i osobno na potrzeby filmu tylko kto za to zapłaci - Młodzi??
Uwierzcie że tyle samo jest przypadkowych kamerzystów co i fotografów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Krzysztofmatysiak
kandydat
kandydat


Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 60
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Pią 7 Sty 2011, 15:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jejek napisał:
ma się dostosować i zrobić jak najlepsze foty, z tego co zastanie, w końcu to REPORTAŻwykrzyknikwykrzyknikwykrzyknik


Podczas reportażu nie wyobrażam sobie wyłączności (poza kościołem w pewnym zakresie) bo jak tego upilnować? Poza tym reportaż to w większości dokumentacja tego co jest i jeśli wypadnie 10 osób z komórkami podczas błogosławieństwa to ja je właśnie sfotografuje bo to część dnia.

Inaczej sprawa ma się podczas sesji plenerowej gdzie Młodzi płacą nie tylko za zdjęcia ale przede wszystkim za wizję, kreację i jeśli nie dadzą możliwości aby zrealizować pomysł to czyja to wina? Jeśli przygotowuje scenę, ustawiam Parę i daję znak, że robię zdjęcia a w tym czasie obok znajomi czy kamerzysta woła "patrzcie na mnie"albo zagaduje to chyba coś nie tak.

Jeśli umawiamy się na plener, który organizuje fotograf, to on jest panem i "goście" powinni się dostosować. Kamerzysta, ok, ale niech kręci z odległości i nie ingeruje. Jeśli będzie chciał nakręcić coś dla siebie to jest na to czas, np, podczas rozstawiania sprzętu foto, zmiany obiektywu czy innych przerwach technicznych a nie podczas pracy fotografa.

Zdarzały mi się sesje gdzie były "dodatkowe" osoby i wystarczyło powiedzieć i wytłumaczyć pewne zasady. Nie było problemów z wujkiem, który nawet nie wiem kiedy zrobił kilka ładnych zdjęć a jego obecności nawet nie zauważałem. Kwestia dogadania.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
WIDEOFILM
moderator
moderator


Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 1066
Skąd: LUBLIN

PostWysłany: Pią 7 Sty 2011, 16:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cytat: Kościół też zarezerwujecie na wyłączność dla siebie?
Chyba trochę nieuważnie czytasz, albo chcesz odwrócić kota ogonem.
Przedewszystkim kościół. Chociaż znam fotorafów,którzy jak idą robić sesję zdjęciową nikt oprócz niego nie może robić tych samych zdjęć. Jego prawo. Dlaczego na jego pomysłach, na jego aranżacji ktoś ma się pastwić ?. A co do tego,żebyś nie zgodził się na takie warunki: zgodziłbyś się, jak by Ci zależało na dobrych zdjęciach i na dobrym filmie, za które to płacisz bardzo duże pieniądze. Więc albo robimy dobrą robotę i usługę na określonych warunkach ,albo idziemy na całość.
_________________
Jak coś robić to dobrze, a byle jak, to lepiej wcale.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sheepi
początkujący
początkujący


Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 8
Skąd: Piaseczno k/Warszawy

PostWysłany: Pią 7 Sty 2011, 18:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po tym co teraz napisał Krzysztof widzę że inaczej rozumiemy słowo "wyłączność". Z wcześniejszych wpisów wywnioskowałem że nie wpuszcza nikogo na plener i tyle, a z taką sytuacją trudno jakoś przejść do porządku dziennego.
Z doświadczenia wiem że pracę foto i video daje się spokojnie pogodzić - tu potrzeba jedynie trochę chęci i uprzejmości zarówno z jednej jak i drugiej strony.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
WIDEOFILM
moderator
moderator


Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 1066
Skąd: LUBLIN

PostWysłany: Pią 7 Sty 2011, 18:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zawsze się da pogodzić profesjonalistę z profesjonalistą ale nie z amatorem. Ludzie muszą w końcu zrozumieć gdzie jest miejsce dla każdego. Ludzie poprostu wchodzą z aparatami czy nawet kamerkami i bez zgody młodych,bez pytania robią zdjęcia czy kręcą film. Co gorsze nawet takie coś ma miejsce na uroczystościach żałobnych, gdzie najbliższa rodzina zmarłego przeżywa ogromny ból w związku ze śmiercią kogoś bliskiego, a tu wyskakuje jakiś stryjek czy tam ktoś i robi zdjęcia, nie patrząc na okoliczności. Ostatnio na pogrzebie mojego wujka sam za fraka wyprowadziłem jakiegoś człowieka z takim aparatem.Ogólnie mówiąc ludzie nie mają jeszcze tego nawyku- spytaj się czy możesz to zrobić.
_________________
Jak coś robić to dobrze, a byle jak, to lepiej wcale.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sheepi
początkujący
początkujący


Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 8
Skąd: Piaseczno k/Warszawy

PostWysłany: Pią 7 Sty 2011, 19:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze raz przeczytałem całość wypowiedzi i chyba powinienem posypać głowę popiołem.
Piszecie o "wyłączności" w sensie uniknięcia przypadkowych osób a ja zrozumiałem że fotograf wyprasza kamerzystę - z taką sytuacją się kiedyś spotkałem i nie potrafię tego zrozumieć.
Jeśli piszecie o ciociach i wujkach to rzeczywiście macie rację. Nie po to się najmuje fotografa/kamerzystę aby potem "wyręczali ich znajomi i rodzina".
Tego typu sytuacje były zmorą komunii a obecnie dzieją się notorycznie w trakcie chrztów - nagle z kieszeni wyciąga aparat połowa osób znajdujących się w kościele i próbuje uwiecznić chwile.
Takie zachowania rozbijają całą ceremonie i sprawiają że księża reagują później alergicznie na dźwięk słowa fotograf/kamerzysta.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Yenna
maniak
maniak


Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 1339
Skąd: Gliwice/Zabrze

PostWysłany: Pią 7 Sty 2011, 22:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W październiku byłam na ślubie u znajomej. Cudowny malutki, drewniany kościółek, para stojąca przed ołtarzem i... masa osób wokół niej robiących zdjęcia czym się da. Masakra.

Tu nawet nie chodzi o fotografa, o zabieranie mu przestrzeni i utrudnianie pracy. Tu chodzi o wchodzenie w sferę zarezerwowaną tego dnia dla młodych. Dostępną poza nimi tylko dla księdza, ministranta i ewentualnie wybranego fotografa i kamerzysty. Którzy rozumieją znaczenie słów dyskrecja i wyczucie.

Ja już zapowiedziałam, że przy rozdawaniu zaproszeń będę uczulać, że NIE życzę sobie nikogo, poza naszym fotografem, z aparatem czy kamerą w okolicach ołtarza.
_________________
04.06.2011
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WIDEOFILM
moderator
moderator


Dołączył: 22 Mar 2007
Posty: 1066
Skąd: LUBLIN

PostWysłany: Pią 7 Sty 2011, 22:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Yenna: no i słusznie.
A może , jeżeli jeszcze nie masz wydrukowanych tych zaproszeń, daj klauzulę o tej sprawie w zaproszeniach. Wiesz, co jest napisane to nie jest powiedziane.Ja już takie zaproszenia widziałem.
_________________
Jak coś robić to dobrze, a byle jak, to lepiej wcale.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Emberro
kandydat
kandydat


Dołączył: 17 Lis 2010
Posty: 75
Skąd: Bielsko - Biała

PostWysłany: Pon 10 Sty 2011, 10:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pytanie tylko czy zaproszeni goście uznają taką klauzulę za wartą uwagi i będą ją respektować ?
Dla mnie to jest sprawa oczywista. Dla Ciebie także, ale dla jakiegoś wujka czy cioci już niekoniecznie, "bo on chce mieć zdjęcie z kościoła"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Utrwalcie te chwile... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 4 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group