Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

ksiądz na ślubie....
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Przygotowania do ślubu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MissIndependent
moderator
moderator


Dołączył: 05 Kwi 2008
Posty: 6409
Skąd: gliwice/zabrze

PostWysłany: Czw 10 Kwi 2008, 11:12    Temat postu: ksiądz na ślubie.... Odpowiedz z cytatem

co sądzicie o pomyśle, żeby sprowadzać zaprzyjaźnionego księdza, który nie jest z waszej parafii, by udzielił ślubu?? myśleliście o tym??
_________________



Ostatnio zmieniony przez MissIndependent dnia Czw 10 Kwi 2008, 11:16, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
marzena
gaduła
gaduła


Dołączył: 24 Mar 2008
Posty: 284
Skąd: znienacka :))

PostWysłany: Czw 10 Kwi 2008, 11:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, ja też o tym myślałam. To jest możliwe, o ile wiem, trzeba tylko powiedzieć w kancelarii parafialnej czy u proboszcza, że ma się księdza. No i oczywiście pogadać z wybranym księdzem Very Happy
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dianicho
maniak
maniak


Dołączył: 19 Mar 2008
Posty: 1089

PostWysłany: Czw 10 Kwi 2008, 11:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

myślałam o tym, bo mam kilku takich księży.. ale nie wiem jak miałabym załatwić kwestię zapłaty - i w kościele by trzeba było i temu księdzu zaprzyjaźnionemu..
to był "mój" ksiadz a w parafii został ulubiony ksiądz bartka i pewnie on udzieli nam sakramentu, ale jesli do naszego slubu przeniosa go, to pewnie odezwe sie do ktoregos z nich by orzyjechal i udzielil slubu..
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
duszyczka
kandydat
kandydat


Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 30

PostWysłany: Czw 10 Kwi 2008, 11:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też chcę, żeby ślubu udzielił mi zaprzyjaźniony ksiądz. Tylko on jest teraz gdzieś na Syberii czy może w Ameryce Południowej (tak sobie podróżuje na misjach) i ciężko go złapać. Ale może się uda:D
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dianicho
maniak
maniak


Dołączył: 19 Mar 2008
Posty: 1089

PostWysłany: Czw 10 Kwi 2008, 11:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a to nie musisz już poinformować w kościele o tym?
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
marzena
gaduła
gaduła


Dołączył: 24 Mar 2008
Posty: 284
Skąd: znienacka :))

PostWysłany: Czw 10 Kwi 2008, 11:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dianicho napisał:
a to nie musisz już poinformować w kościele o tym?


Spoko, w kościele wystarczy kilka tygodni przed ślubem - mam kolegę w seminarium i mnie już poinstruował! Tylko szkoda, że on do czasu naszego ślubu nie zdąży być wyświęcony... Ale może na pierwsze chrzciny się załapie Very Happy My jeszcze mamy dwóch takich znajomych księży i zastanowimy się jeszcze, czy poprosimy ich, czy jednak z parafii wikarego (bo proboszcza zdecydowanie nie chcemy Twisted Evil ).
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dianicho
maniak
maniak


Dołączył: 19 Mar 2008
Posty: 1089

PostWysłany: Czw 10 Kwi 2008, 11:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dobrze ze macie taka osobe która Was "prowadiz" w tym wszystkim.. bo dla mnie wszelkie formalności w kościele, skłądanie dokuiemntów podpisów, terminy - taka ta strona formalna to tajemnica i nie wiem co i kiedy i jak trzeba i możńa zrobic..
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MissIndependent
moderator
moderator


Dołączył: 05 Kwi 2008
Posty: 6409
Skąd: gliwice/zabrze

PostWysłany: Czw 10 Kwi 2008, 11:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a jednak ten zwyczaj jest szeroko pratykowany uśmiech ja chcęby ślubu udzielili mi dwaj księża, którzy kiedyś byli w mojej parafii. jeden z nich był moim katechetą i prowadzącym scholki parafialnej, gdy w niej spiewałam uśmiech
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
dianicho
maniak
maniak


Dołączył: 19 Mar 2008
Posty: 1089

PostWysłany: Czw 10 Kwi 2008, 12:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja mialam katechete ktorego zaprosze na slub ale byla to osoba swiecka, przygotowywal mnie do komunii i to moj autorytet uśmiech
a i schoilki albo organistka albo siostry zakonne prowadziły język
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
duszyczka
kandydat
kandydat


Dołączył: 07 Kwi 2008
Posty: 30

PostWysłany: Pią 11 Kwi 2008, 9:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DIANICHO, a byłaś na naukach przedmałżeńskich? Ja się wszystkiego o formalnościach dowiedziałam na naukach. U mnie jest w ogóle skomplikowana sytuacja, chcę wziąć ślub w kościele, do którego chodziłam jako dziecko, ale teraz już nie jest to moja parafia, a do tego chcę, żeby ślubu udzielił mi ksiądz, który nie mieszka nawet w Polsce. Co więcej, proboszcz parafii, w której teraz teoretycznie jestem (bo tam nie mieszkam, mieszkam w Wawie) raczej niechętnie pozwoli mi brać ślub w innej parafii (choć ma taki obowiązek).

Np. moi znajomi musieli księżom ze swoich parafii zapłacić 1500zł za wydanie dokumentów (brali ślub w miejscu, w którym się poznali, czy coś takiego). I na naukach dowiedziałam się, że tak naprawdę to prawo do udzielenia ślubu ma nie tylko proboszcz panny młodej i pana młodego, ale też proboszcz parafii, na terenie której mieszka jedno z narzeczonych przez min. 3 miesiące. Czyli jeśli mój proboszcz będzie kręcił nosem albo chciał kasę jakąś dużą, to mogę się udać do proboszcza mojego M., albo do proboszcza tutaj w Wawie.

A jeśli chodzi o samo udzielanie ślubu to jest tak, że tylko proboszcz parafii, w której bierzecie ślub może go udzielić, ale po "przekazaniu" tego prawa przez jednego z wyżej wymienionych proboszczów. Jeśli potem chcesz jeszcze, żeby był to inny ksiądz, to udajesz się do proboszcza w miejscu, gdzie będzie ślub i mówisz kogo chcesz do udzielenia ślubu (warto też poprosić, żeby sam proboszcz był obecny, zawsze to milej;P). I proboszcz wówczas przekazuje swoje prawo na danego księdza. I wtedy tylko ten ksiądz może Ci udzielić ślubu. Skomplikowane. W każdym razie gdyby się zdarzyło, że wybrany ksiądz nie zdąży na ślub, to trzeba szybko szukać proboszcza, żeby komuś innego przekazał prawo do udzielenia ślubu (czyli to nie może być jakikolwiek ksiądz - musi mieć upoważnienie, czy coś takiego, na papierze:). Namieszałam mocno, mam nadzieję, że tym z was, które (którzy) potrzebowali tej informacji, uda się ją rozszyfrowaćVery Happy

Pozdrawiam!
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Przygotowania do ślubu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 1 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group