Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Co sądzicie o naukach?
Goto page 1, 2, 3 ... 56, 57, 58  Next
 
Post new topic   Reply to topic    Forum ślubne :: strona główna -> Nauki przedmałżeńskie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
marzena
gaduła
gaduła


Joined: 24 Mar 2008
Posts: 284
Location: znienacka :))

PostPosted: Wed 2 Apr 2008, 22:00    Post subject: Co sądzicie o naukach? Reply with quote

Czy te nauki są potrzebne? Czy coś wniosły do Waszego życia? Chciałabym to pytanie skierować zwłaszcza do tych osób, które już mają nauki za sobą - jak je wspominacie? Strata czasu czy wręcz przeciwnie?
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
magdaberbec
maniak
maniak


Joined: 12 Feb 2008
Posts: 1772
Location: Krasnystaw

PostPosted: Mon 7 Apr 2008, 17:37    Post subject: Reply with quote

ja jeszcze jestem przed naukami więc krótko: jestem za. jeśli zmienię zdanie to na pewno napiszę
_________________

Back to top
View user's profile Send private message
MissIndependent
moderator
moderator


Joined: 05 Apr 2008
Posts: 6409
Location: gliwice/zabrze

PostPosted: Mon 7 Apr 2008, 22:02    Post subject: Reply with quote

ja jestem za, o ile są prowadzone na wysoki poziomie, a nie na odwal.
_________________

Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dianicho
maniak
maniak


Joined: 19 Mar 2008
Posts: 1089

PostPosted: Tue 8 Apr 2008, 0:58    Post subject: Reply with quote

moje bedzie prowadzila moja byla nauczycielka religii wiec z checia sie na nie wybieram, znam ja i jej meza i oni znaja mnie od ho ho... no coz przeszlo 14 lat, wiec.. mam nadzieje ze sie nie zawiode uśmiech
_________________


Back to top
View user's profile Send private message
Yvonne
gaduła
gaduła


Joined: 15 Apr 2008
Posts: 434
Location: Zielona Góra

PostPosted: Wed 16 Apr 2008, 20:19    Post subject: Reply with quote

byliśmy na naukach z narzeczonym w naszej parafii. nie nastawiałam się jak będzie po prostu poszłam, bo trzeba. ale było całkiem w porządku. Było 11 konferencji, z tego kilka było mało ciekawych, ale reszta na prawdę bardzo mi się podobała. o dziwo mojemu narzeczonemu teżoczko myślę, że warto! nie trwa to długo, a wiele się dowiedziałam. polecam:) zawsze można spróbować, a już na następne spotkanie nie przyjść gdyby się nie spodobało.
_________________

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Iwka
kandydat
kandydat


Joined: 18 Apr 2008
Posts: 19
Location: woj, dolnośląskie

PostPosted: Fri 18 Apr 2008, 10:29    Post subject: Reply with quote

my zaczynamy nauki 8 maja, ma ich byc 5 spotkan, moj narzyczony obawial sie tylko wyjsc do poradni przedmalzenskiej, ale w naszej parafi podobno ktos przychodzi na spotkanie z poradni
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
Asicyna
początkujący
początkujący


Joined: 25 Apr 2008
Posts: 4
Location: Olsztyn

PostPosted: Fri 25 Apr 2008, 7:49    Post subject: Reply with quote

Witam wszystkich!

Jak dla mnie, to całe te nauki, to był jedynie przykry obowiązek. Niestety, wiele kościołów nie ma dobrze wyszkolonej kadry, która mogłaby prowadzić takie nauki w sensowny sposób.
Przykre było przede wszystkim to, że mimo ogromnej wiedzy księdza, który nam tych nauk udzielał (doktorat z socjologii), oraz ogromnego doświadczenia życiowego (75lat, praca z więźniami, w domu dla matek z dziećmi, doradztwo małżeńskie), niestety nie potrafił tej wiedzy przekazać. Niby był jakiś tam program 9-ciu spotkań, ale na każdym z nich było mówione DOKŁADNIE TO SAMO. Z odchyleniem do 1, 2 wzmianek, których nie było ostatnio. I tak co tydzień.

Druga rzecz, to to, że byliśmy w grupie najstarsi, dopiero pod koniec pojawiła się para (zdaje się wdowców) - około 60-tki. Czuliśmy się tam głupio, nie na miejscu, musieliśmy wysłuchiwać tych samych oczywistości za każdym razem.

Niestety, pewnych rzeczy przeskoczyć się nie da. A szkoda.
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
Asicyna
początkujący
początkujący


Joined: 25 Apr 2008
Posts: 4
Location: Olsztyn

PostPosted: Fri 25 Apr 2008, 7:53    Post subject: Reply with quote

I jeszcze jedno - nie wiem dlaczego, za główne powody rozpadu małżeństwa podaje się zdradę, alkohol i niedojrzałość. Ja bym jeszcze do tej "Trójcy" pieniądze dorzuciła.

Wszystko jest pięknie i ładnie, jak jest kasa. Ale jak któreś z małżonków ma skrzywione pojęcie o zarządzaniu kasą domową, lub straci pracę, to często kłótniom nie ma końca.

I nikt, ale to nikt nie powiedział ani słowa, jak sobie z tym fantem radzić.
Confused
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
dianicho
maniak
maniak


Joined: 19 Mar 2008
Posts: 1089

PostPosted: Fri 25 Apr 2008, 9:43    Post subject: Reply with quote

masz rację Asicyna - przykre jest takie uogólnianie problemów.. może gdyby zgłosić się już jako małżeństwo z problemem do poradni przy kosciele - coś by pomogli? chociaz ze swoimi poglądami, lekceważą życiowe spojrzenie i sprawiają że człowiek ma wrażenie jakby był najgorszym grzesznikiem na świecie, bo myśli i czuje inaczej..
zaczyna myśleć , ze moze właśnie dlatego znalazł się w takiej sytuacji...
_________________


Back to top
View user's profile Send private message
Asicyna
początkujący
początkujący


Joined: 25 Apr 2008
Posts: 4
Location: Olsztyn

PostPosted: Fri 25 Apr 2008, 11:58    Post subject: Reply with quote

Wiesz, Dianicho, to prawda. Nawet najbardziej wyedukowany ksiądz nie ma tak naprawdę pojęcia o tym, co się dzieje w życiu pary małżeńskiej. (Nie dotykam tu problemu patologii, która występuje w kościele - typu: łamanie ślubów czystości).

Poza tym, z założenia takie nauki mają służyć temu, żeby potem, jako małżeństwo umieć sobie radzić sami ze sobą, a nie biegać po poradniach. Wtedy jest już często o wiele za późno na interwencję.

W jednej z naszych parafii był taki zwyczaj, że nauki przedmałżeńskie polegały na spotkaniu z małżeństwami o różnym stażu, które dzieliły się z narzeczonymi swoimi doświadczeniami. To było w porządku.
Niestety, albo to duszpasterstwo zostało przeniesione, albo zwyczaj umarł, bo nie udało nam się na takie spotkania trafić.
_________________
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    Forum ślubne :: strona główna -> Nauki przedmałżeńskie All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3 ... 56, 57, 58  Next
Page 1 of 58

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group